Презентација анализе стања становништва и пројекција становништва за период 2020-2070 у Босни и Херцеговини
Предвиђени пад становништва у наредних 50 година захтијева од креатора политика да већ данас предузму неопходне кораке у правцу јачања људског капитала кроз унапређено образовање, здраве стилове живота, социјалну заштиту и родну равноправност
Популацијски фонд Уједињених нација (UNFPA) у Босни и Херцеговини је у сарадњи са Агенцијом за статистику Босне и Херцеговине, Федералним заводом за статистику Федерације Босне и Херцеговине и Републичким заводом за статистику Републике Српске, недавно спровео Пројекције становништва Босне и Херцеговине за период 2020-2070 и Анализу стања становништва, уз подршку Владе Шведске. Обје иницијативе су изузетно важне за боље разумијевање демографских трендова и пружају доказ у прилог изради популацијских политика којима ће се осигурати јачање људског капитала у земљи.
„Анализа стања становништва је потврдила да је Босна и Херцеговина земља са 'најнижим ниским' фертилитетом на свијету (1,25), високим нивоима миграција и старења становништва, као и са дубоко укоријењеним родним неједнакостима. До 2070. године ће такви демографски трендови и неједнакости довести до смањења укупног становништва за преко 50%, док ће демографска структура нагињати старијој популацији (са њеним удјелом у укупном становништву од преко 40%). Сектори који су пресудни за социоекономски развој земље, као што су образовање, здравствена и социјална заштита, биће у озбиљној опасности да подбаце у раду, док ће се тржиште рада суочити са недостатком квалификованих радника и професионалаца. Стога је изузетно важно пронаћи нова рјешења за већа улагања у благостање, егзистенцију и могућности за младе људе да напредују у Босни и Херцеговини“, објаснио је Џон Кенеди Мосоти, представник UNFPA у Босни и Херцеговини.
Агенција за статистику Босне и Херцеговине, Федерални завод за статистику и Републички завод за статистику вјерују да су ове иницијативе врло битне за Босну и Херцеговину. „У доба глобализације и доступности великог броја информација, званична статистика је постала универзални и једини разумљиви језик за све доносиоце одлука, привреднике, аналитичаре и све друге кориснике статистичких података како на локалном тако и на глобалном нивоу. Чињеница је да стално расте потражња за статистичким подацима, да се тражи мјерење све већег броја статистичких индикатора и да се инсистира на квалитету података. Будући да је званична статистика Босне и Херцеговине саставни дио и европске и свјетске званичне статистике, изузетно је важно да стално радимо на њеном развоју и усклађивању са међународним статистичким стандардима и препорукама”, закључио је Аднан Церић, замјеник директора Агенције за статистику Босне и Херцеговине.
Значај реформи и јачања људског капитала је нагласио и Торгни Свенунгсон, замјеник шефа мисије у Амбасади Шведске у Босни и Херцеговини: „Млади људи одлазе из Босне и Херцеговине да би подизали породицу у земљама ЕУ. Стога, оно што би органи власти у овој земљи требали урадити да би зауставили пад становништва је да спроведу реформе потребне за чланство у ЕУ. Оне ће бити корисне за становништво и трансформираће друштво на начин да буде привлачније својим грађанима“.
Позивамо креаторе политика у Босни и Херцеговини да се укључе у израду популацијских политика којима ће се промовисати људски капитал и запошљавање. Што популацијске политике буду прије израђене, то ће бити већа шанса да се зауставе негативни демографски трендови и да се створи просперитетно и одрживо друштво за све грађане.
Пројекцијe становништва за период 2020 - 2070 у Босни и Херцеговини можете погледати овдје.