Вијести

ЕУ пружа финансијску подршку унапређењу статистичког система у БиХ

У склопу континуиране подршке Европске уније унапређењу статистичког система БиХ, данас је у Сарајеву одржана конференција на тему “Кориштење административних извора података за статистичке потребе у Босни и Херцеговини”.

26.4.2023.

Image Title

Циљ конференције био је информисати представнике бх. институција свих нивоа власти о предностима и потенцијалним недостацима кориштења административних података за производњу званичне статистике те упознати их са најбољим праксама земаља чланицама ЕУ.

Конференција је одржана у оквиру тwиннинг пројекта “Наставак подршке реформи статистичког система у Босни и Херцеговини” који Европска унија финансира у износу од 1,7 милиона евра. Овај пројекат, између осталог, пружа подршку статистичком систему у БиХ у транзицији ка кориштењу административних извора података у производњи статистике и њеног усклађивања са европским стандардима.

Босни и Херцеговини су на њеном путу ка приступању Европској унији изузетно важни квалитетни и разноврсни статистички подаци који су усклађени са ЕУ регулативама и стандардима. Европска унија континуирано подржава статистичке институције у Босни и Херцеговини у преласку на интензивнију употребу административних података у производњи статистике“, навео је шеф Секције операција за правосуђе, унутрашње послове и реформу јавне управе при Делегацији ЕУ у БиХ Карел Лизерот и додао „Квалитета података и унапређење статистике у многоме зависи и од расположивости података прикупљених кроз статистичка истраживања од извјештајних јединица, али и од података доступних у евиденцијама административних тијела, односно институција свих нивоа власти у Босни и Херцеговини. Искуства кориштења административних података у производњи статистике која имају земље чланице Европске уније врло су позитивна када је ријеч о квалитети и исплативости, стога желимо добре статистичке праксе пренијети у БиХ“, додао је Лизерот.

У задњих неколико година забиљежен је становити напредак у расположивости података потребних за производњу званичне статистике. Истовремено, административни извори података расположиви на различитим административним нивоима у Босни и Херцеговини биљеже напредак кроз прелазак са традиционалног начина евидентирања података на електронске евиденције и систематско вођење података.

Водитељица пројекта у име Босне и Херцеговине и директорица Агенције за статистику БиХ Весна Ћужић говорила је о визији кориштења административних података у званичној статистици БиХ и очекиваним користима од овог пројекта за Босну и Херцеговину: „Увезивање свих институција и кориштење расположивих административних извора података од стране надлежних статистичких институција у БиХ би свакако допринијело унапређењу квалитете и расположивости статистичких података у Босни и Херцеговини. Посљедично, смањило би се оптерећење испитаника, редуцирали трошкови анкетирања, а предметни статистичари би ефикасније користили вријеме за анализу података умјесто на унос прикупљених података. Додатна предност кориштења административних података је повећање усклађености бх. статистике са правном стечевином ЕУ. Осим тога, методе електронског прикупљања података резултовале би повећањем ефикасности ограничених ресурса статистичких институција и повећањем количине статистичких података. Из свега наведеног је јасно колико је овај пројекат важан за све нас у Босни и Херцеговини“, истакла је Ћужић.

Директор Одсјека за методологију, комуникацију и продају у Статистици Данске
Карстен Зангенберг истакао је да је сврха производње службене статистике, користећи административне податке, умјесто података прикупљених путем упитника, добивање боље статистике по нижој цијени. „Боља статистика омогућава тачнију анализу политика и пружа боље могућности за истраживања, а за добробит цијеле земље”. Статистика Данске је у прилици да користи административне податке од краја 1960-их година и још увијек ради на развоју бољих метода у овом подручју”, рекао је Карстен Зангенберг.

О искуствима земаља ЕУ са употребом административних података у статистичке сврхе говорили су и Jesper Ellemose Jensen, водитељ пројекта испред земаља чланица ЕУ, главни савјетник, Статистика Данске, Томаж Смрекар, генерални директор Уреда за статистику Републике Словеније, Фахир Канлић, шеф Одсјека за статистику индустрије и грађевинарства, Агенција за статистику БиХ и Rohan James Draper, специјални савјетник, Статистика Данске.

Планиране активности у Босни и Херцеговини реализоваће Агенција за статистику БиХ, Федерални завод за статистику ФБиХ, Републички завод за статистику РС и Централна банка БиХ у сарадњи са Статистиком Данске као водећим партнером и партнерским статистичким институцијама Финске, Шведске и Италије.