Вијести

ATTRACTIVE DANUBE

ATTRACTIVE DANUBE је пројекат кофинансиран од стране Европске уније (ERDF, IPA) кроз Дунавски транснационални програм и окупља 19 партнера у пројекту чији су циљеви да подрже боље политике планирања за територијалну атрактивност у 11 земаља: Словеније, Румуније, Бугарске, Хрватске, Чешке, Мађарске, Словачке, Њемачке, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије.

23.4.2019.

Image Title

Др Велимир Јукић, директор Агенције за статистику Босне и Херцеговине је 12.3.2019. Сарајево потписао Меморандум за „Управљање платформом за праћење територијалне атрактивности у Босни и Херцеговини“, са представницима сљедећих институција:

  • Федерално министарство просторног уређења
  • Федерални завод за програмирање развоја
  • Федерални завод за агропедологију
  • Федерални завод за геологију
  • Федерални хидрометеоролошки завод
  • Завод за просторно планирање и урбанизам Тузланског кантона

ATTRACTIVE DANUBE се фокусира на јачање вишеслојне и транснационалне управе и институционалних капацитета планера политика који се баве територијалним развојем Дунавског региона, што ће резултирати бољом усклађеношћу система управљања овог подручја.

Партнери пројекта су успоставили сталну заједничку транснационалну платформу за праћење територијалне атрактивности (CO-TAMP), као и 11 државних-регионалних платформи (TAMP) и објавили Атлас територијалне атрактивности.

Федерално министартво просторног уређења је партнер у транснационалном пројекту (Improving Capacities for Enhancing Territorial Attractiveness of the Danube Регион- Унапређење капацитета за јачање територијалне атрактивности Дунавског региона) акроним ATTRACTIVE DANUBE. Ово министарство је и главни субјект задужен за одржавање и надоградњу TAMP-а у Босни и Херцеговини до 2022. године.

Дугорочна одрживост процеса развоја TAMP-а зависи од обезбјеђивања међусобне сарадње институција како на међудржавном, тако и на државном, регионалом и локалном нивоу. “Меморандум о разумијевању” представља инструмент који ће дијелити власништво и одговорност у даљем обликовању ТАМП-а, на основу све већих потреба за подацима и информацијама.

Сврха овог Меморандума јесте да олакша дугорочну институционалну сарадњу за праћење и планирање територијалне атрактивности, посебно везано за утицај платформе за мониторинг територијалне атрактивности – TAMP у процесу планирања политика на државном, регионалном и / или локалном нивоу.

На сљедећим линковима можете пронаћи Common Territorial Attractiveness Monitoring Platform и National Territorial Attractiveness Monitoring Platform.